seminarium astronomiczne

dla roczników 2013 i 2014

15-18 maja 2015, Schronisko Turystyczne Orle, Góry Izerskie

 

Zapraszamy serdecznie wszystkich przyjaciół Klubu Astronomicznego Almukantarat z roczników 2013 i 2014 na seminarium astronomiczne, które zorganizujemy dla Was w jednym z najciemniejszych miejsc Polski - Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Seminarium rozpocznie się 15 maja ok. godziny 18 w Schronisku Turystycznym Orle, natomiast zakończy się w poniedziałek 18 maja około godziny 13 (tamże).

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Izerski Park Ciemnego Nieba

Seminarium odbędzie się w w osadzie turystycznej Orle. To obecnie jedno z najbardziej turystycznych miejsc Sudetów, szczególnie w sezonie narciarskim. Początki osady Orle nie miały nic wspólnego z wypoczynkiem - znajdowała się w tym miejscu huta szkła.

Dla astronomów amatorów, schronisko Orle ma szczególne znaczenie jako serce Izerskiego Parku Ciemnego nieba. W tym miejscu znajduje się krąg oznaczający Słońce, centrum modelu Układu Słonecznego, wybudowanego w skali jeden do miliarda pomiędzy Orlem a Świeradowem Zdrój.

16 maja w Jizerce odbędzie się Astronomický den organizowany przez Izerski Park Ciemnego Nieba i klub miłośników astronomii w Libercu. Podczas spotkania adresowanego do miłośników astronomii będzie można posłuchać wykładów o tematyce astronomicznej (w języku czeskim), poobserwować Słońce za pomocą wysokiej klasy teleskopów z filtrem H-alpha, a wieczorem zobaczyć galaktyki przez niezłej klasy teleskopy należące do libereckiego klubu.

Orle, jako punkt, w którym magnifikuje się astronomiczność Izerskiego Parku, służy jako placówka dydaktyczna. Od kilkunastu lat odbywają się tam Szkolne Warsztaty Astronomiczne, na potrzeby których powstała pracownia astronomiczna złożona z 11 komputerów oraz 5 teleskopów do astrofotografii.

Cały ten sprzęt jest do naszej dyspozycji w czasie seminarium. Podczas spotkania Księżyc będzie w nowiu, a więc jeśli pogoda dopisze, będzie można „ustrzelić” kilka galaktyk z Gromady Lokalnej w Pannie.

Mówiąc o atrakcjach, nie można zapomnieć o obecności na seminarium Dominika Gronkiewicza!

Zgłoszenia

Aby zgłosić się na seminarium, należy do 30 kwietnia 2015 wysłać na adres astroizery@gmail.com następujące informacje:

oraz dokonać opłaty w wysokości 160 zł na konto:

Klub Astronomiczny Almukantarat
ul. Bartycka 18
00-716 Warszawa
02 2130 0004 2001 0517 2820 0001
(Volkswagen Bank Polska)

Dojazd

Najprościej będzie dostać się na miejsce seminarium z Wrocławia, 15 maja o godzinie 12:42 pociągiem TLK (relacja Warszawa - Szklarska Poręba) i wysiąść na stacji Szklarska Poręba Górna. Ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc transport będzie zapewniony przez organizatorów. Bardzo prosimy o informację w zgłoszeniu o sposobie dojazdu!

Co zabrać ze sobą?

Referaty

Obowiązkiem każdego uczestnika jest samodzielne przygotowanie referatu trwającego ok. 15 minut. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia na seminarium jest załączenie tematu referatu wraz z krótkim streszczeniem. Temat naszego seminarium brzmi:

„Miło, ciepło i świeci, czyli o gwiazdach”

Gwiazdy stanowią obecnie główne źródło promieniowania w kosmosie. Trudno się dziwić, że poświęcona jest im ogromna część badań astronomów. Występują w różnych kolorach, rozmiarach, a także parami, trójkami i czwórkami. Stanowią więc pasjonujący temat badań. Szczególnie, że dzięki gwieździe jest możliwe życie na Ziemi.

Proponowane tematy

Poniższa lista tematów nie ma charakteru obowiązkowego. Chętni mogą zgłaszać własne tematy, dopóki są zgodne z tematyką seminarium.

Uczestnicy

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

astroizery@gmail.com

Odnośniki