Astronomiczne seminarium jesienne
dla roczników 2k13 i 2k14

Olsztyn, 6-10 listopada 2015

Informacje ogólne

Trzecie i ostatnie seminarium jesienne dla almurocznika 2013 i drugie dla 2014 odbędzie się w urokliwym Olsztynie. Rozpocznie się w piątek, 6 listopada 2015 roku. Start ok. godziny 16.00.

Spotkanie zakończy się we wtorek, 10 listopada 2015 roku po śniadaniu. Specjalnie dla nas przygotowano po powrocie dzień wolny - 11 listopada, w sam raz na zregenerowanie sił i odrobienie zaległości.

Zakwaterowani będziemy w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Olsztynie, przy ulicy Kościuszki, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie zabytków Starego Miasta, dworców kolejowych i autobusowych oraz olsztyńskiego Central Parku.


ZBIÓRKA dla wszystkich, w hali dworca głownego PKP w Olsztynie o godz. 16:00.


Zgłoszenia, koszt

Kadra

Zgłoszenia, do 25 października 2015 roku należy wysłać na adres mailowy: semi2015olsztyn@gmail.com W mailu należy zamieścić:

 1. imię i nazwisko,
 2. na jak długo?
 3. numer telefonu kontaktowego,
 4. numer legitymacji szkolnej/studenckiej
 5. PESEL
 6. adres zamieszkania
 7. Dodatkowe informacje, w tym: żywieniowe i dotyczące referatu (dla chętnych)

Uczestnicy

Zgłoszenia, do 25 października 2015 roku należy wysłać na adres mailowy: semi2015olsztyn@gmail.com W mailu należy zamieścić:

 1. imię i nazwisko,
 2. numer telefonu kontaktowego,
 3. numer telefonu do rodzica/opiekuna.
 4. numer legitymacji szkolnej/studenckiej
 5. PESEL
 6. adres zamieszkania
 7. Obowiązkowo! Przeczytaj poniższą historię i wypełnij, opisane pod nią, zadanie:

  Jest rok 1668. Polski Leonardo da Vinci - Jan Heweliusz w przerwie między odkryciem kolejnej komety, nazwaniem nowego gwiazdozbioru i podziwianiem swojego peryskopu oraz map Księżyca a uwarzeniem kolejnego wieczornego piwa, wpada na pomysł stworzenia wehikułu czasu. "Kto jak nie ja?" - myśli. Po dwóch dniach wsiada do owego urządzenia i cofa się o 150 lat lądując w Olsztynie . Dumnym krokiem wchodzi do Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie po kilku minutach jego wzrok spotyka się z uważnym spojrzeniem Mikołaja Kopernika.


Wariant A - dla ROCZNIKA 2k13: Jan Heweliusz, podchodzi, klęka i patrząc na Kopernika mówi: "..." /stwórz pełną wypowiedź JH skierowaną do MK/

Wariant B - dla ROCZNIKA 2k14: Mikołaj Kopernik podchodzi i, patrząc na Heweliusza, mówi: "Kim jesteś?" /stwórz krótką wymianę zdań między JH a MK (do 10 zdań)/

W liście zgłoszeniowym napiszcie też proszę wszelkie pojawiajace się dodatkowe uwagi np. że jesteście wegetarianinami albo że musicie przyjechać później albo wyjechać wcześniej.

Szacowany koszt seminarium wynosi 140 złotych (zawiera noclegi, pełne wyżywienie, wejściówki i pozostałe atrakcje). Przelewu należy dokonać do 29 października br.


Przelewamy pieniądze na rachunek klubu.

Klub Astronomiczny "Almukantarat"

ul. Bartycka 18

00-716 Warszawa


numer konta dla przypomnienia:

02 2130 0004 2001 0517 2820 0001

Tytuł przelewu: "Seminarium Olsztyn, (imię i nazwisko)".


Dojazd

Olsztyn jest dobrze skomunikowany z resztą kraju. Do dyspozycji szereg pociągów TLK, a także autobusów, w tym Polskiegobusa.coma


Referaty

Na seminarium należy przygotować około 15 minutowy referat związany z tematem przewodnim, który brzmi "MISJE I PROGRAMY KOSMICZNE". Będziecie mieli do dyspozycji projektor, tablice, pisaki etc. Przypominam, że referaty można, choć nie trzeba uatrakcyjnić formą prezentacji multimedialnej.

Tematy referatów (UWAGA! -> wraz z uzasadnieniem i krótkim streszczeniem jakie sprawy poruszcycie! Abstrakt 2-3 zdaniowy do publicznej wiadomości!) należy podać do 30 października 2015 roku - /ZMIANA!/ na adres mailowy seminarium.


Program

Nie można być pasjonatem astronomii oraz nauki i jednocześnie będąc w Olsztynie nie oddać się zgłebianiu twórczości i życia najbardziej znanego polskiego kanonika - Mikołaja Kopernika, który z Olsztynem związał sporą część swojej twórczości i pracy.

Pomoże nam w tym wycieczka po wspaniałym Starym Mieście i muzeach z cyklu "tu był Kopernik", a także odwiedziny w drugim co do wielkości w Polsce Planetarium, który jest dodatkowo siedzibą federacji miast kopernikańskich. Tam pod okiem wybitnego patrona tego miejsca, ugruntujemy swoją astronomiczną wiedzę.

Dodatkowo w planach wykład jednego z pracowników naukowych planetarium.


Miasto Kopernika przyjmuje nas bardzo ciepło i z bogatym programem. :)

Czeka nas również wiele niespodzianek, w tym zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej i w razie dobrej pogody, odkrywanie warmińskich walorów przyrodniczych dokoła Olsztyna.

Nie zabraknie również czasu na mafię, kthulu, śpiewanki, dyskusje, debaty czy po prostu odpoczynek, spacery etc. ;)


Co zabrać?

 1. Legitymację szkolną
 2. Kubek
 3. Ciepłe ubrania, uwzględniając zmienność listopadowej pogody
 4. Aparat fotograficzny
 5. Materiały rozrywkowe
 6. Obuwie (uwzględniając prysznic; ośrodek; miasto; spacer przyrodniczy)
 7. Zeszyt i materiały do pisania
 8. Referat

Kadra - w kolejności zgłoszeniaUczestnicy (i temat referatu) - w kolejności alfabetycznejLinki

Klub Astronomiczny Almukantarat
Rozkład jazdy autobusów i pociągów
Rozkład jazdy pociągów
PKP Intercity SA - państwowy przewoźnik kolejowy